MILDA KASL

Blog

16.12.2013

Plzeňský denník - Milan Kasl se vrací k portrétům (červen 2008)

Dolní Lukavice - Každý rok v tuto dobu malíř Milan Kasl (Milda) pilně tvoří ve svém ateliéru v Dolní Lukavici. Připravuje totiž obrazy na svou téměř pravidelnou zářijovou plzeňskou výstavu. „Nevím, jestli letos spíše nevytvořím expozici reprodukcí neexistujících obrazů,“ říká s trochu smutným úsměvem. „Mám pocit, že mi to nějak nejde. Přemaloval jsem už několik rozdělaných obrazů. Všechny jsem ale před tím vyfotil a teď vážně přemýšlím, že bych mohl snímky někde vyvěsit,“ směje se už o poznání veseleji.

S jeho nepovedenými obrazy to nebude také tak vážné, jak vypráví. V rohu ateliéru je opřen minulý týden dokončený figurální portrét majitele dolnolukavického zámku – Francouze Zoltána. Milan Kasl se po období, kdy maloval převážně krajiny, stromy, zátiší, kytice a zvířata, vrací k portrétní tvorbě. „Malování portrétů je svým způsobem vysilující proces,“ poznamenává. „Musím s tím, koho maluji, navázat a udržet kontakt,“ vysvětluje.

Malíř tvoří nejraději v tématických sériích. V posledních letech mu byly inspirací především jeho cesty do Afriky, Kostariky a Srí Lanky. „Průběžně ale stále maluji obrazy inspirované vesnicí,“ upozorňuje. Malíř žije v rodinné chalupě v Dolní Lukavici už deset let.
Kasl maluje na větší plátna šepsované tmavou podkladovou barvou. Na takto připravené plátno vytvoří křídou základní rozvrh. Jeho typickým znakem jsou zářivé jasné barvy. „Svět je přeci barevnej,“ poznamenává a dodává, že pracuje zásadně s akrylovými barvami, nepoužívá černou barvu a maluje štětci širokými několik centimetrů: „To dodává malbě specifický charakter a nutí mne nezabývat se zbytečně detaily.“

Kromě malování má Kasl také na starosti rozsáhlou zahradu: „Opravdu se ze mě stává zahradník, tady mám feferonky, šalvěj, petržel, dokonce jsem zasel i podzemnici olejnou, ta mi ale zatím moc nejde.“V ateliéru už v demižonech bublá letošní sklizeň ovoce. Jeho přátelé se na podzim mohou těšit na jablečné víno, rybízovku i ořechovici. A k nejaktuálnějším dílům Milana Kasla patří kniha mikropovídek Psí spasitel. Vydal a ilustroval ji Plzeňan Pavel Botka. (haj)

Deník/H. Josefová