MILDA KASL

Blog

28.01.2017

Někteří to berou jako srandu, jiní se chtějí něco naučit, říká Milda Kasl

19.9.2016 
Pod vedením malíře Mildy Kasla tvořila dvanáctiletá Adéla Kotková zátiší s květinami
Pod vedením malíře Mildy Kasla tvořila dvanáctiletá Adéla Kotková zátiší s květinamiFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová
Byla nejmladší účastnicí výtvarného kurzu, který v sobotu u sebe v ateliéru v Dolní Lukavici na Plzeňsku pořádal známý malíř Milda Kasl. Dvanáctiletá Adéla Kotková ze Lhoty u Plzně si domů nakonec kromě obrazu odnesla i pocit, že na plátno rozhodně nemalovala naposledy.

„Na takovém kurzu jsem ještě nikdy nebyla a moc se mi to líbí," svěřila se studentka sekundy Masarykova gymnázia v Plzni. Jejím úkolem bylo namalovat zátiší s květinami, které stály ve džbánu na bílém stolu uprostřed ateliéru.

„Nejdůležitější je si ten objekt pořádně prohlédnout, člověk musí zapojit představivost a vnímat barvy," vysvětloval Kasl.

Adéla si nejdřív udělala několik návrhů na papír, z těch pak vybrala ten nejpovedenější a začala jej přenášet na plátno. Důležité je dodržet kompozici a rozvrhnout si, co kde bude. „Aby se nestalo, že kytka bude do půlky plátna a nahoře to bude prázdné," radil mistr.

Adéla nejprve vzala křídu a poté se na plátno vrhla s akrylovými barvami.

„Co je nejtěžší? Asi začátek. Když na plátně není ještě vůbec nic," usmívala se po několika hodinách mladá účastnice kurzu. Zátiší bylo v tu chvíli skoro hotové.

Adéla si dala pauzu, a když se k obrazu po několika minutách vrátila, věděla, že stůl, na němž džbán s květinami stojí, nezůstane bílý a štětec namáčela do žluté barvy. „To je ono!"

Speciální kurz malby akrylátovými barvami pořádal Milda Kasl už popáté. Loni se konaly dva kurzy, letos zatím tři a dohromady se již zúčastnilo kolem dvaceti lidí, někteří z nich dokonce několikrát.

Lidé se na kurzu naučí techniku napínání plátna, míchání barev a také práci se širokým štětcem.

„Na kurzy chodí různí lidé. Někteří to berou jako srandu, ale objeví se tu i ti, kteří jsou talentovaní. Například právě Adéla je moc šikovná a doufám, že se tady něco naučí," nechal se slyšet Kasl.