MILDA KASL

Blog

16.12.2013

Dopis od Honzy Jelinka jako reakce na moje stranky

Dobrý, Milane, obzvlášť rubriky zátiší, doma a portréty mě potěšily. Laďa L. mi tuhle říkal, když jsme si prohlíželi (tuším, že všehovšudy celkem tři) jeho tužkokreslené skrumáže trojhranů, pravítek, kostiček, rámečků, trojúhelníků, linek tlustých, tenkých, zubatých atd. atp., že pro něho tudy vede (výtvarně) cesta. Já mu na to opáčil: "Až jich budeš mít třicet, tak se můžeme bavit o cestě." No, a ty už jich máš o mnoho víc než třicet a svou cestu jsi tedy naprosto prokazatelně našel. Je to robustní, jako sám autor, má to vtip, jako sám autor - zejména červený umělohmotný kýbl pod umyvadlem a pohled z postele na televizi mě pobavil. Myslím, že je to cesta výtvarně konsistentní a sdělná i pro obyčejné voliče. Když si dovolím drobet si "zaintelektualizovat" a zkusím definovat, co tvé věci motivuje a "mimovýtvarně" drží pohromadě, je to ironie a (chutě prožitá) antikonzumní skepse. 

Subject: upozorneni - trošku jsem se "nad plán" rozkecal, ale je to jen opožděný důsledek toho, že mně přišlo nepatřičné (zejména od kamaráda), jak tě Pavel H. v úvodním slově na vernisáži výstavy v Azylu recenzně odbyl.

Na závěr si ani já neodpustím trochu nahořklé ironie nad údělem regionálních umělců: Teď už ti zbývá jenom pár maličkostí, najít statisticky významný počet kupců, což předpokládá marketingově zdatného galeristu, který má ve své stáji mediálně schopného monografistu, nějaký ten skandálek (Opočenského nezletilé cikánečky příliš nedoporučuji, bezpečnější bude třeba natřít narůžovo Knížákovi džípa), což ovšem předpokládá odstěhovat se alespoň do Prahy a vyhlédnutého galeristu (nejlépe Miro) výtvarnou nadprodukcí přesvědčit, že jsi schopen takové nadprodukce, která umožní zásobovat síť spřízněných komerčních galerií v tuzemsku i po Evropě (potažmo severní polokouli) dostatečným množstvím prodejních vzorků. Naplnění požadavku nadprodukce si ovšem nevyhnutně vynutí nasazení výtvarné machy, stereotypní sériové opakování druhdy fungujících vzorců a rychlý umělecký, morální a zdravotní úpadek... Já osobně vyznávám jako své krédo bonmot Standy B.: "Mezi nesmrtelné se už nedostanem, tak co...!" Jinými slovy, dělejme, co nás baví, "hin sa hukáže"!
Honza Jelínek